Projekty

Nasze projekty

  1. My beatiful Baltic. Hanza
  2. My Europe
  3. Młodzieżowe Lato Sztuki
  4. Czwartki Lekkoatletyczne
  5. Oczami Tolerancji

wtorek, 5 października 2010

Projekt Connect PD 2010


3-cie spotkanie młodzieży w Gdańsku "Connect PD"

Od 13 do 18 września 6 osobowa grupa młodzieży z PZPOW w Wejherowie brała udział w polsko - włoskim projekcie wspieranym przez Komisję Europejską - "Connect-PD".
W jego ramach trzy 6 osobowe grupy, spotkały się w Gdańsku, przy tzw. "okrągłym stole". Zastanawiały się nad aktualnymi problemami i wyzwaniami przed którymi stoi UE. Projekt ten służy aktywizacji młodych Europejczyków w zakresie dyskusji na temat aktualnej kondycji i przyszłości UE. Uczestnicy dzięki projektowi Connect-PD zawarli nowe znajomości, poszerzyli własne horyzonty światopoglądowe oraz podnieśli swoją wiedzę na temat innych krajów.

Oto relacja jednej z naszych uczestniczek:

"Kiedy nasza polska grupa przyjechała, Włosi przebywali już w DMK. Do kolacji zasiedliśmy więc razem. Po kolacji pojawili się Hiszpanie. Odbył się mały wieczorek zapoznawczy, wszyscy byli zmęczeni, zatem po nocnym spacerku Starym miastem, poszliśmy spać. Drugiego dnia o 10:00 zaczęła się nasza wycieczka po interesujących miejscach Gdańska, po którym oprowadzał nas kwalifikowany przewodnik, który opowiadał nam historię Gdańska w języku angielskim. O 14-stej zaczęła się pierwsza debata na temat edukacji w wyższych szkołach. (Plusy i minusy uczelni prywatnych i publicznych). Druga debata dotyczyła globalizacji. Wieczorem o 20:00 obejrzeliśmy film "Solidarność". Włosi i Hiszpanie, jako, że film był po angielsku, bardzo byli zasłuchani. Trzeciego dnia odwiedziliśmy i zwiedziliśmy muzeum "Solidarność" - wystawy "Drogi do wolności". Po lunchu pojechaliśmy do Sopotu. Wieczorem bawiliśmy się wspólnie w zabawy, które są znane w każdym z państw, z których pochodziły grupy.
Hiszpanie uczyli nas tańca Flamenco, Włosi włączyli nam muzykę do której mieliśmy wykonywać dziwne ruchy. Bawiliśmy się też w głuchy telefon czy w krzesła. Wieczór był bardzo udany, wszyscy bliżej się poznaliśmy, było bardzo sympatycznie. Czwartego dnia poszliśmy do starego kina na film "Samotny człowiek". Po południu odwiedziliśmy Muzeum Historii Gdańska w Ratuszu Głównego Miasta. Piątego dnia po śniadaniu pojechaliśmy do Kościerzyny, gdzie przywitał nas burmistrz i pani dyrektor tamtejszego gimnazjum, z której pochodziła zarówno opiekunka i dwie uczennice, które
dołączyły do naszej grupy w DMK. W ratuszu odbyły się dwie ostatnie debaty; pierwsza na temat piłki nożnej - czy to wciąż sport czy już biznes? I druga na temat religii jako części państwowej kultury, o szanowaniu jej, respektowaniu jej założeń i związanych z nią praw. W niektórych krajach (Francja, Niemcy) nie pozwala się muzułmankom w publicznych miejscach zakrywać twarzy, gdyż niesie to za sobą wiele zagrożeń i ryzyka. Czy to dobrze, że prawo wkracza w religię i na odwrót? Plusy i minusy. Po debatach zwiedziliśmy Skansen starych lokomotyw w Kościerzynie. Potem pojechaliśmy do szkoły na obiad po którym burmistrz wręczył nam certyfikaty uczestnictwa w projekcie Connect PD. Po zakończeniu pojechaliśmy do DMK, gdzie odbył się nasz wieczór pożegnalny. W zasadzie była to noc. Ostatniego dnia, wstaliśmy wcześniej, aby pożegnać włoską grupę, która przed 9-tą odjeżdżała już na lotnisko. Było bardzo smutno, że musieliśmy się żegnać i rozstawać. Jakieś trzy godziny później polska grupa też się zbierała do wyjścia na dworzec. Pożegnaliśmy się z Hiszpanami, opiekunami i poszliśmy na dworzec"
. Emilia Baran

Więcej zdjęć w naszej galerii >>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz