środa, 27 października 2010
Human rights at war - Gdańsk - Berlin
Udział młodzieży Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowo - Wychowawczych w Wejherowie w międzynarodowym projekcie polsko - turecko -ukraińsko - niemieckim „Human rights at war”.
Wybrani liderzy ze szkół w składzie: Emilia Baran, Julia Dziedziul, Iga Drewek, Hanna Olech, Anna Jasieńska, Nicole Rydz i Damian Kryger uczestniczyli w projekcie „Prawa Człowieka na wojnie”, godnie reprezentując Powiatowy Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wejherowie. Projekt ten odbył się w dwóch etapach: w Berlinie (od 14 do 20 października 2010r) i w Gdańsku (od 20 do 25 października 2010r).
Uczestnicy to młodzież wieku 17-21 lat z Polski, Niemiec, Turcji i Ukrainy. Głównym celem projektu było wspólne zastanowienie się nad losem niewinnych i bezbronnych ofiar wojny, których prawa cywilne i godność ludzka są codziennie naruszane przez aktywnych uczestników konfliktu zbrojnego. Było to możliwe poprzez spotkanie uczestników i udział we wspólnych przedsięwzięciach, takich jak: teatr, multimedia i dziennikarstwo. Dzięki temu młodzi ludzie z krajów uczestniczących poznali różne punkty widzenia na ten sam problem praw człowieka. Dowiedzieli się ponadto, iż zjawisko wojny w Iraku i Afganistanie może być postrzegane inaczej przez mieszkańców różnych krajów, którzy reprezentują odmienne kręgi kulturowo - cywilizacyjne.
To wszystko wzmocniło u uczestników poczucie tolerancji, uwrażliwiło ich na cierpienia słabych i niewinnych ofiar wojny. Pomogło też w zrozumieniu potrzeby utożsamiania się z tymi pokrzywdzonymi ludźmi i wzmocniło poczucie odpowiedzialności za ich tragiczne losy. W ten sposób wierzymy, że w przyszłości młodzież będzie aktywnie sprzeciwiać się wszczynaniu wojen, których ofiarami są niewinni ludzie.
Mariola Błaszczuk
Wicedyrektor PZPOW w Wejherowie
Relacja jednej z uczestniczek projektu - Emilii Baran:
"Projekt o nazwie "Prawa człowieka na wojnie" skupiał się na rozmowach i warsztatach z ludźmi, którzy pomogli nam zrozumieć jak trudny jest to temat, np. z Andreą Zemskov - Zuge czy Claudią Lohrenscheit z Niemieckiego Instytutu Praw Człowieka. Rozmawialiśmy też z katolickim kapelanem wojskowym, Steffenem Karas. Odwiedziliśmy ośrodek dla uchodźców, co było niesamowitym przeżyciem. Odwiedziliśmy Muzeum Antywojenne, gdzie wiele dowiedzieliśmy się o życiu Berlińczyków w czasie II wojny.
Dowiedzieliśmy się jakie mogą być przyczyny opuszczenia swojej ojczyzny przez uchodźców i ubieganie się o prawo do pobytu w obcym kraju na mniejszych prawach. Wiele dyskutowaliśmy o prawach człowieka, staraliśmy się dogłębnie ten temat przeanalizować, wysłuchaliśmy relacji jednego z opiekunów zagranicznej grupy - tj. tureckiej - Hamidullaha Rizazade, który jest Afgańczykiem i który mieszkał w obszarze, gdzie toczyły się zamieszki.w Berlinie przebywaliśmy od 14 - 20.10 2010. W Gdańsku od 20 - 25.10 2010 przywitał nas Ojciec Roman Zioła, dyrektor Domu Pojednania i Spotkań im. Maksymiliana Kolbego w Gdańsku. Przez cały pobyt w Gdańsku pracowaliśmy w grupach nad artystycznym przedstawieniem tematu; była więc grupa teatralna, audiowizualna i dziennikarska. Nasze dzieła mieliśmy okazję zaprezentować w wielkim finale, który odbył się w niedziele o 17:00 w Muzeum Narodowym w Gdańsku. W poniedziałek rano z wielkim smutkiem pożegnaliśmy naszych przyjaciół."
Więcej zdjęć w naszej galerii >>
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz