Projekty

Nasze projekty

  1. My beatiful Baltic. Hanza
  2. My Europe
  3. Młodzieżowe Lato Sztuki
  4. Czwartki Lekkoatletyczne
  5. Oczami Tolerancji

wtorek, 12 grudnia 2017

Udział młodzieży z koła SPOTY POŻARNICZE w zajęciach praktycznych w komorze dymowej



            W dniu 09.12.2017 r.  uczniowie koła Sporty Pożarnicze PZPOW w Wejherowie czynnie uczestniczyli w zajęciach praktycznych w komorze dymowej Ośrodka Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku. Tematem i celem zajęć było zapoznanie się ze sprzętem ochrony dróg oddechowych i wykazaniem się nabytymi umiejętnościami w tym sportowymi w procesie szkolenia teoretycznego w szkole oraz Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w warunkach zbliżonych do rzeczywistego pożaru i panującego zadymienia.
            W skład zajęć praktycznych wchodził zestaw ćwiczeń na sportowych przyrządach treningowych takich jak: ergonometr taśmowy, młot podciągowy, ergonometr rowerowy, tzw. "drabina bez końca" oraz przejście zadymionego pomieszczenia. Komora dymowa składa się z systemu niewielkich pomieszczeń na kilku poziomach oddzielonych przesuwanymi kratami, włazami do rur lub drzwiami, które należy prawidłowo przejść jako zespół 2 osób w warunkach silnego zadymienia wraz z użyciem głośników z których słyszalne były odgłosy o różnym brzmieniu i nasileniu. Każda uczennica i uczeń  przechodzili tę komorę ubrani w specjalne ubranie wraz z kominiarką, rękawicami i hełmem strażackim na głowie. Dodatkowo każdy element wykonywany był  przez osobę ćwiczącą z butlą powietrzną i aparatem ochrony dróg oddechowych  na plecach z podłączoną maską powietrzną. Każda z ćwiczących osób musiała łącznie założyć na siebie około 30 kilogramów tzw. uzbrojenia osobistego i dopiero rozpocząć test. Jednym z celów tego ćwiczenia było sprawdzenie umiejętności uczniów w zakresie pracy w zespole, gdzie jeden/jedna  mógł liczyć tylko na drugiego/drugą bo nikogo innego w środku nie było.
             Nad bezpieczeństwem uczniów  i prawidłowym wykonywaniem zajęć nadzór sprawowali oficerowie PSP Ośrodka Szkolenia oraz p. Profesor  M. Kubicz z kpt. Z. Dorawa.
            Dla niektórych uczniów największym wyzwaniem było pokonanie swoich obaw i strachu aby sprostać trudnemu zadaniu jakim było pomyślne zaliczenie wszystkich elementów testu. Wszyscy uczniowie przystępujący do testu w komorze dymowej zaliczyli ten sprawdzian pomyślnie. Tylko ci, którzy przeszli wspomnianą komorę dymową, wiedzą ile wylanego potu, ile wyrzeczeń, pokonanych własnych słabości należało zostawić w czasie przechodzenia tej komory dymowej, aby mieć ogromną satysfakcję i wielkie zadowolenie, kiedy  już można było wyjść.
             Osoby, które w przyszłości zwiążą swoją przyszłość z szeroko rozumianym ratownictwem przekonały się ile należy włożyć wysiłku oraz trudu, aby efektywnie nieść pomoc drugiemu człowiekowi  w czasie ratowania zagrożonego życia i zdrowia ludzkiego.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz