Projekty

Nasze projekty

  1. My beatiful Baltic. Hanza
  2. My Europe
  3. Młodzieżowe Lato Sztuki
  4. Czwartki Lekkoatletyczne
  5. Oczami Tolerancji

czwartek, 3 grudnia 2015

„Wiodące koła sportowe PZPOW w Rumi”


           Uczniowski Klub Sportowy Tri-Saucony Rumia zostaje założony 28 lutego 2009 r. Na początku działalności klubu funkcjonuje jedynie sekcja triathlonu zrzeszając zaledwie kilku członków. Jednym z głównych założycieli klubu był Piotr Netter, osoba z wieloletnim doświadczeniem trenerskim, były trener kadry narodowej, organizator wielu zawodów sportowych. Liczba zawodników w klubie systematycznie wrasta pomimo, że triathlon nie jest jeszcze w Polsce popularny. W drugim roku istnienia UKS Tri-Saucony Rumia dalej dynamicznie się rozwija. Do klubu dołączają kolejne osoby, młodzież oraz dorośli na różnych poziomach zaawansowania. W 2011 roku klub jest już czołową drużyną triathlonową w Polsce. Zawodnicy UKS Tri-Saucony Rumia zdobywają w sumie 9 medali mistrzostw Polski.


W klubie powstaje sekcja pływania. Głównym trenerem zostaje Marcin Maliński, w przeszłości wybitny pływak, dwukrotny olimpijczyk, medalista mistrzostw świata i Europy oraz zdobywca pucharu świata. Sekcja rozpoczyna szkolenie dzieci z podziałem na naukę pływania oraz pływanie sportowe. W kwietniu 2011 klub organizuje po raz pierwszy zawody aquathlonu w Rumii rywalizując na pływalni oraz stadionie MOSiR Rumia. Szybki rozwój tej dyscypliny sportu oraz ogromne zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży powiatu wejherowskiego triathlonem, Powiatowy Zespół Placówek Oświatowo – Wychowawczych w Wejherowie zatrudnia Piotra Nettera jako instruktora nowego koła sportowego – koła triathlonu. Jest to doskonały ruch ponieważ nasi wychowankowie zaczynają także odnosić sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. W 2012 roku klub zdobywa pierwsze seniorskie medale mistrzostw Polski w triathlonie. Wychowankowie Pana Piotra zostają powołani do kadry narodowej w triathlonie i reprezentują kraj na mistrzostwach Europy.


Swoje pierwsze sukcesy zaczyna odnosić również sekcja pływacka. W sezonie 2011-2012 najmłodsi zawodnicy zdobyli w sumie 11 medali na pięciu imprezach.
W sumie zawodnicy UKS Tri-Saucony Rumia zdobywają 15 medali rangi mistrzostw Polski w triathlonie,aquathlonie,duathlonie. Liczba członków w sekcji pływackiej wzrasta do 88 osób na trzech poziomach szkolenia – nauka pływania, doskonalenie pływania oraz pływanie sportowe. 43 medale, w tym 18 złotych to wynik zawodników z sekcji pływackiej w sezonie 2012-2013. Klub zmienia nazwę na UKS Tri-Team Rumia. Praca Marcina Malińskiego oraz Andrzeja Trylskiego przynosi kolejne sukcesy dla sekcji pływania -128 medali w sezonie pływackim 2013-2014, daje drużynie czołową pozycję w Polsce w rywalizacji dzieci.

         Od lat nasi najlepsi zawodnicy regularnie wyróżniani są powołaniami do reprezentacji kraju. Zajmują czołowe miejsca na mistrzostwach polski w triathlonie, duathlonie czy aquathlonie. Nie mniej ważnymi osiągnięciami są medale zdobyte drużynowo oraz w sztafetach. Świadczy to o naszym klubie jako o liczącej się sile na arenie krajowej.

          Treningi sekcji triathlonu to głównie sesje pływania. Zajęcia obywają się na pływalni MOSiR w Rumii od poniedziałku do soboty w godzinach porannych oraz wieczornych przez cały okres funkcjonowania basenu w ciągu roku. Istnieje podział na 3 poziomy zaawansowania, tak aby każdy mógł trenować odpowiednio do swoich możliwości.

         Oprócz zajęć na basenie, w sezonie spotykamy się na treningach kolarskich jeżdżąc po trasach okolic trójmiasta. Wspólnie trenujemy i przygotowujemy się do startów przede wszystkim w triatlonach, na rożnych dystansach, ale również w biegach ulicznych, czy w innych odmianach sportów wytrzymałościowych

          Kolejnymi  wiodącymi prym w Rumi kołami sportowymi Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowo – Wychowawczych są koła lekkoatletyczne. W tej dyscyplinie sportu zwanej „królową sportu” odnosimy wiele sukcesów.   Jednym z głównych naszych instruktorów pracujących w Rumi  jest Tadeusz Pepliński, który podczas pracy w swoim kole, przegotowuje młodzież gimnazjalną do zawodów lekkoatletycznych. Powiat wejherowski w tym roku wygrał po raz szósty z rzędu generalną klasyfikację Finału Wojewódzkiej Olimpiady Lekkoatletycznej „Dysk Pomorski” o „Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego” który został rozegrany 16.06.2015 roku w Centralnym Ośrodku Sportu w Cetniewie.  Tak ogromny sukces naszego powiatu nie byłby możliwy, dzięki dokładnej selekcji młodzieży przez trenerów oraz nauczycieli podczas pracy w swoich kołach sportowych. Podziękowania należą się nauczycielom wychowania fizycznego z Rumi, dzięki którym  w głównej mierze osiągnęliśmy szósty rok z rzędu najlepszy wynik w województwie pomorskim.  


Wyłonieniu reprezentacji powiatu służy również rozgrywanie od paru lat zawodów z cyklu „Czwartków lekkoatletycznych”. Dzięki pracy Macieja Szymańskiego odnosimy wiele sukcesów na tej imprezie. Podczas zajęć z koła lekkoatletycznego, przygotowuje on w Rumi dzieci ze szkół podstawowych do startu w tych zawodach. Podczas historii startów na Ogólnopolskim Finale „Czwartków Lekkoatletycznych”, który odbywa się cyklicznie w Łodzi, udało się reprezentacji powiatu wejherowskiego dwa razy wygrać, a raz uplasować się na drugim miejscu w tej imprezie. W rywalizacji  co rocznie bierze udział ponad 2500 zawodniczek i zawodników ze szkół podstawowych z całej Polski. Uczestnicy startują w sześciu konkurencjach lekkoatletycznych: biegu na 60 metrów, biegu na 300 metrów, biegu na 600 metrów   (dziewczęta), biegu na 1000 metrów (chłopcy), skoku wzwyż, skoku w dal oraz rzucie piłeczką palantową.  Ogromne sukcesy jakie odnosi reprezentacja Powiatu Wejherowskiego, nie byłyby możliwe, bez pracy Macieja Szymańskiego w kole lekkoatletycznym, który doskonale przygotowuje dzieci do startu w zawodach sportowych.


Opracował: Bartłomiej Woźniak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz