Projekty

Nasze projekty

 1. My beatiful Baltic. Hanza
 2. My Europe
 3. Młodzieżowe Lato Sztuki
 4. Czwartki Lekkoatletyczne
 5. Oczami Tolerancji

poniedziałek, 16 marca 2015

W powiecie wejherowskim ruszył projekt - Kid's Athletics

W powiecie wejherowskim wystartował projekt Kids Athletics. Zadaniem projektu jest propagowanie i popularyzacja lekkoatletyki wśród dzieci szkół podstawowych, z ukierunkowaniem na najmłodszych.


Podczas szkolenia i pokazu metodycznego, w którym uczestniczyli nauczyciele wychowania fizycznego powiatu wejherowskiego i puckiego, dr Mirosław Piątek z  Zakładu Teorii i Metodyki Lekkiej Atletyki AWFiS W Gdańsku powiedział, że projekt wystartował dzięki światowej federacji lekkiej atletyki IAAF już kilka lat temu. Zaś w ubiegłym roku dzięki projektowi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i finansowaniu przez Ministerstwo Sportu i Turystyki pojawił się w Polsce.

 

W powiecie wejherowskim, dzięki staraniom znanego i cenionego trenera reprezentacji Polski i klubu KS „Wejher, Zbigniewa Rolbieckiego, rozpoczął swoją działalność od 1 stycznia 2015 roku Ośrodek Kids Athletics. 
KOORDYNATOR PROJEKTU: 
 • Andrzej Byczkowski

SZTAB TRENERSKI:
 • Maciej Szymański w Rumi,
 • Stanisław Kąkol w Luzinie,  
 • Krystyna Gelo w Bolszewie,  
 • Ilona Myszk w Redzie,  
 • Mariusz Walczak w Gościcinie i Wejherowie,
 • Krzysztof Byzdra w Wejherowie.


Program "Lekkoatletyka sportem dla każdego” kierowany jest głównie do szkół podstawowych, a zadaniem trenerów jest przeszkolenie i pokazanie nowych metod zabaw z lekkoatletyką nauczycielom z klas I-III, a uczniowie z klas IV-VI będą mieli możliwość uczęszczania na nieodpłatne zajęcia dwa razy w tygodniu z trenerami z programu oraz możliwość startu w zawodach wojewódzkich i ogólnopolskich - mówi dr Mirosław Piątek z Zakładu Teorii i Metodyki Lekkiej Atletyki AWFiS w Gdańsku.

Do realizacji projektu niezbędny jest specjalistyczny zestaw lekkoatletyczny "Kid'S Athletics", który umożliwia prowadzenie bardzo atrakcyjnych zajęć ogólnorozwojowych z elementami gier i zabaw zespołowych. Koszt lekkiego zestawu mieszczącego się zaledwie w jednej torbie wynosi 4 750 zł. W skład zestawu wchodzą różnego rodzaju elementy m.in. tor przeszkód, rzutki do trenowania rzutu oszczepem, piłki do trenowania rzutów i pchnięcia kulą, słupki treningowe, elementy do nauki skoku wzwyż i skoku o tyczce. Do tego jest instrukcja z opisami form zajęć, a nawet wzorami protokołów do poszczególnych konkurencji. Elementy zestawu wykonane są z tworzyw sztucznych i są bezpieczne dla zdrowia uczniów (np. w razie potknięcia czy upadku). Pierwszy taki zestaw trafił do Szkoły Podstawowej nr 11 w Wejherowie i może być wypożyczany do innych szkół. Wykorzystanie zestawu w trakcie zajęć prezentowali nauczyciele wychowania fizycznego (lekkoatleci) ze Słupska podkreślając, że dzieci są nim zachwycone i bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach. Program jest perspektywiczny i bardzo obiecujący. Jego efekty można będzie poznać za kilka, a nawet kilkanaście, lat. Jak informuje Andrzej Byczkowski, dyrektor Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wejherowie, w styczniu i lutym br. odbyły się halowe zawody lekkoatletyczne dla dzieci i młodzieży powiatu wejherowskiego, a w marcu odbędą się zawody lekkoatletyczne dla klas III – IV szkół podstawowych. Najbardziej utalentowani uczniowie wezmą udział w zawodach ogólnopolskich w Spale. Dyrektor dodaje, że w każdej szkole objętej programem będą odbywać się będą eventy szkolne, międzyośrodkowe i ogólnopolskie. W spotkaniu metodycznym nauczycieli wychowania fizycznego wzięli udział m.in. główny specjalista ds. oświaty w UM Wejherowo Bogdan Tokłowicz oraz kierownik Wydziału Kultury SSPiT Michał Jeliński. Program lekkiej atletyki upowszechniany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Rekreacji przy wsparciu sponsorów: PZLA, Nestle, 4F, IAAF i Orlen. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz