Projekty

Nasze projekty

  1. My beatiful Baltic. Hanza
  2. My Europe
  3. Młodzieżowe Lato Sztuki
  4. Czwartki Lekkoatletyczne
  5. Oczami Tolerancji

wtorek, 18 grudnia 2012

Szkolenie z aktorami


W dniu 05.12.2012r. gościliśmy u siebie dwóch znakomitych aktorów sceny teatralnej i kina filmowego: Panią Beatę Buczek-Żarnecką i Pana Mariusza Żarneckiego.  
Zaprosiliśmy aktorów na Radę Pedagogiczną w celu przeprowadzenia profesjonalnego szkolenia pt.: „Głos ludzki narzędziem pracy nauczyciela” dla kadry nauczycielskiej naszej placówki. 


Część I  (od 15.00 do 16.00)
W pierwszej części spotkania aktorzy omówienie plan szkolenia, wprowadzili w zagadnienia związane z głosem, omówili właściwą postawę ciała warunkującą prawidłową wymowę i mowę, budowę aparatu mowy (układu oddechowego, układu fonacyjnego i aparatu artykulacyjnego), przedyskutowali zagrożenia dla głosu (co warto czego nie warto z nim robić) oraz właściwą higienę głosu (podstawowe normy i zasady).


Część II   (od 16.00 do 18.00)
Po wykładzie nauczyciele podzieleni zostali na dwie 15 - osobowe grupy, po czym jedna część udała się na zajęcia z Panem Mariuszem, a druga została z Panią Beatą. Po godzinie nastąpiła zamiana grup.


  • Pan Mariusz na swoich warsztatach demonstrował ćwiczenia fonacyjne i artykulacyjne, mające na celu zmniejszenie napięcia mięśni krtani i ustawienie prawidłowej emisji głosu. Nauczyciele zapoznali się z wieloma różnymi ćwiczeniami fonacyjnymi wymawianymi na pętli artykulacyjnej oraz z ćwiczeniami artykulacyjnymi (takimi jak: Hanka Modrooka, Było sobie trzech Japońców).    
  •  Pani Beata udoskonalała z nauczycielami ćwiczenia oddechowe: w pozycji stojącej (ćwiczenia z głoskami „s” i „f”, wdech, zatrzymanie, wdech nosem wydech ustami, zziajany pies itp.), na wydłużenie fazy wydechowej (ćwiczenia ze świecą, chłodzenie zupy, zdmuchiwanie pyłków, grzebienie, ćwiczenia z bibułką, ze słomką, szept itp.) oraz ćwiczenia przede misyjne i lelum (chory krasnoludek, śpioch, chrapanie, syrena, Rrrrr, Amma Emmie itp.)
            Po skończonych warsztatach aktorzy pozostali do dyspozycji nauczycieli odpowiadając na ich pytania. Nauczyciele otrzymali materiały szkoleniowe do samodzielnej pracy nad głosem.
            Z przeprowadzonej ewaluacji po skończonym szkoleniu wynika, że nauczyciele są bardzo zadowoleni ze sposobu przeprowadzenia szkolenia oraz treści w nim zawartych. Ćwiczenia przeprowadzone na warsztatach okazują się bowiem bardzo przydatne w pracy nauczyciela – zwłaszcza w środowisku sportowym. Barbara Bobkowska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz