piątek, 12 lipca 2019

Ogromny sukces naszego wychowanka Kacpra Konkol - na Mistrzostwach Świata NAVIGA

Organizację XX jubileuszowych Mistrzostw Świata Jachtów Żaglowych Sterowanych Radiem Federacja NAVIGA powierzyła Polsce. Na okres niemal dwóch tygodni (15-27.06.2019) do Wągrowca przyjechali zawodnicy reprezentujący 12 państw, w tym licząca ponad 30 osób ekipa z Chin. Od samego początku wiadomo było, że to właśnie ze sternikami tego kraju zawodnikom polskiej reprezentacji przyjdzie walczyć o medale.

Z wejherowskiego radiojachtklubu Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowo-wychowawczych „Bliza-BalexMetal” Polskę reprezentowali w kategorii juniorów Kacper Konkol, Artur Mroske, Błażej Dąbrowski oraz senior Andrzej Becker. Mistrzostwa rozgrywane były w trzech klasach – jachty jednego metra (F5-E lub 1), F5-M długość kadłuba 127,5-129 cm oraz F5-10 klasa wolnokonstrukcyjna. Dwa pierwsze dni mistrzostw to weryfikacja przez sędziów komisji pomiarowej zgodności budowy jachtów zawodników zgłoszonych do regat z przepisami danej klasy i potwierdzenie tego odpowiednim certyfikatem.
Na rozegranie regat w klasie E oraz M zaplanowano po cztery dni, a na klasę F5-10 trzy dni. Warunki wietrzne podczas rozgrywania wyścigów na ogół były trudne, wiatr często zmieniał kierunek lub całkowicie zanikał, a wówczas odwoływano rozpoczęte biegi i wstrzymywano starty. Wszystko to miało niewątpliwie wpływ na ilość rozegranych wyścigów oraz na ich wyniki. Zgodnie z przewidywaniami po zakończeniu rywalizacji w najliczniej obsadzonej klasie F5-E prawie wszystkie miejsca na podium zajęli świetnie przygotowani i wyposażeni w sprzęt zawodnicy Chin. Gwiazdą tych mistrzostw został jednak reprezentant Polski w kategorii seniorów Janek Springer, dzięki któremu dwukrotnie mogliśmy usłyszeć Mazurka Dąbrowskiego. Zdecydowanie i gładko z dużą przewagą punktową nad rywalami wygrał regaty w klasie F5-E i F5-M broniąc tytułów z poprzednich mistrzostw. W kategorii juniorów tylko reprezentantowi Rosji – Ivanowi Golovanev, w klasie F5-M i Polski w klasie F5-10 – Kacprowi Konkolowi udało się wywalczyć brązowe medale.

Wśród juniorów naszej reprezentacji najlepiej wypadli zawodnicy wejherowskiego klubu PZPOW „Bliza-BalexMetal” zajmując miejsca:
- Kacper Konkol – III (F5-10), V (F5-E), VI (F5-M)
- Artur Mroske – V (F5-10), IX (F5-M), XIII (F5-E)
- Błażej Dąbrowski – VII (F5-10), VIII (F5-M, F5-E)

W ogólnej punktacji medalowej zdecydowanie wygrały Chiny z dorobkiem 13 medali (4 złote, 5 srebrnych, 4 brązowe). II miejsce Polska – 3 medale (2 złote, 1 brązowy), III Niemcy – 1 srebrny, IV Rosja – brązowy.