Projekty

Nasze projekty

  1. My beatiful Baltic. Hanza
  2. My Europe
  3. Młodzieżowe Lato Sztuki
  4. Czwartki Lekkoatletyczne
  5. Oczami Tolerancji

piątek, 17 maja 2013

Nasi wychowankowie na kolejnym zagranicznym projekcie - "Jak smakuje Europa"
W dniach 06.05 – 11.05. 2013 wychowankowie naszej placówki wzięli udział w projekcie międzynarodowym „Jak smakuje Europa” zorganizowanym przez Haus am Maiberg – Akademie für politische und soziale Bildung, w kooperacji z Domem Maksymiliana Kolbego w Gdańsku oraz Lugansk Region Mediation Group. Była to druga część  projektu, który poprzednio odbył się w październiku br. w Gdańsku.


 Tym razem uczestnicy wyjechali do Heppenheim, uroczego miasteczka w Niemczech, w pobliżu Frankfurtu nad Menem, by móc udoskonalać swoją wiedzę historyczną oraz polityczną, a także w wolnych chwilach, gotować wspólnie międzynarodowe potrawy. 
 

Projekt był przede wszystkim świetną okazją do poprawy znajomości języka angielskiego, gdyż zajęcia prowadzone były w tym języku, ze względu na niemieckich i ukraińskich uczestników.

Po przylocie do Niemiec oraz powitaniu ze strony znanych już zagranicznych kolegów, zaczęły się zadania: uczniowie analizowali  struktury działania Unii Europejskiej, czego uwieńczeniem było spotkanie z eurodeputowanym Thomasem Mannem, który przybył do Haus am Maiberg z szefem swojej kancelarii oraz prawnikiem. Tłumaczyli różnego typu procesy, zjawiska zachodzące w Europejskim Parlamencie
i odpowiadali na pytania młodzieży. Po dyskusjach odbyło się wspólne gotowanie, w którym pomagał nam pan Mann wraz z współpracownikami. Było to bardzo miłe i sympatyczne doświadzcenie, gdyż panowie wykazali się niezwykłym poczuciem humoru oraz autentycznością.

Podczas wyjazdu wychowankowie zwiedzili także Frankfurt, Strasburg oraz Groß Umstadt. W Strasburgu, 8.05 z okazji zakończenia II wojny światowej przeprowadzali wywiady uliczne dotyczące celebracji tegoż dnia przez napotkanych ludzi. Wieczorem nastąpiło podsumowanie rozmów. Następnego dnia każda grupa (z Ukrainy, Polski i Niemiec) prezentowała w postaci krótkich scenek teatralnych, jak mógł wyglądać 8.05 (czy w przypadku Ukrainy – 9.05) 1945 r. w ich krajach.  

Nie można pominąć uroku miejscowości, w  której mieszkali – Heppenheim to niezwykle malownicze miasteczko ze wspaniałą katedrą, wąskimi, kamienistymi uliczkami, kamienicami z XIX w. Wokół znajdowały się liczne wzgórza, na których umiejscowione były winnice. Zaś na szczycie najwyższego z nich rozpościerał się stary zamek, oświetlony nocą. Tajemnicze i urokliwe Heppenheim przypominało włoskie miasteczko, a świeże powietrze sprawiało że wszyscy bardzo wypoczęli. 11.05 był dniem wielkich zakupów we Frankfurcie, a także smutnych pożegnań, nadziei na kolejne spotkanie i powrotu do szarej codzienności. 
Mariola Błaszczuk
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz