Projekty

Nasze projekty

  1. My beatiful Baltic. Hanza
  2. My Europe
  3. Młodzieżowe Lato Sztuki
  4. Czwartki Lekkoatletyczne
  5. Oczami Tolerancji

wtorek, 21 lutego 2012

Sprawozdanie z II edycji seminarium dla nauczycieli i pedagogów :,,Betzavta- jako metoda uczenia demokracji i tolerancji” Gdańsk 14-17.02.2012r

W dniach od 14 – 17 lutego wybrana grupa nauczycieli i pedagogów z powiatu wejherowskiego wzięła udział w ciekawym i edukacyjnym szkoleniu pod nazwą ,,Betzavta”. Była to już II edycja szkolenia na temat nowej metody uczenia demokracji i tolerancji. Pierwsza odbyła się w Straslund i dotyczyła zgłębienia tajników  tej nowoczesnej metody oraz wprowadziła uczestników w zagadnienia teoretyczne ,,Betzavty”. Organizatorami warsztatów wówczas był Dom Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana M.Kolbego w Gdańsku we współpracy z Deutsches Jugendherbergswerk Landesverband Meckl.-Vorp. e. V. i Powiatowym Zespołem Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wejherowie. Szkolenie zostało dofinansowane ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.II edycja szkolenia odbyła się w Gdańsku w Domu Pojednania i Spotkań im.M.M.Kolbe.
Nauczyciele i pedagodzy przybyli do Gdańska we wtorek gdzie po krótkim zapoznaniu przedstawili swoje oczekiwania oraz wzięli udział w grach integracyjnych z elementami animacji językowej.
Kolejne dni to żmudna praca na warsztatach z elementami psychoterapii gdzie priorytetowa stała się rola jednostki w aspektach równości, tolerancji ,akceptacji ,sprawiedliwości i wolności. Ponadto program szkolenia obejmował następujące moduły :zasady demokratyczne, mniejszość i większość, podejmowanie decyzji w sposób demokratyczny, równość przed prawem.
W czasie gier symulacyjnych i ćwiczeń przewijała się zasada demokracji uwzględniając  aktywne wzorce tolerancyjnego współistnienia.
Do najciekawszych, a zarazem głęboko refleksyjnych ćwiczeń prowadzonych w formie warsztatowej należy zaliczyć: ,,3 ochotników”,,,Sznurki,”,,Krzesła”oraz
grę: ,, Czekolada”. Szkolenie odbyło się z inicjatywy nauczycieli, którzy chcąc realizować program „Kultura dla tolerancji” oczekiwali nowych pomysłów do  dalszej pracy młodzieżą.

Szkolenie to było kontynuacją poprzedniego, który spotkało się z dużym zainteresowaniem wśród nauczycieli.
Podczas realizacji pierwszego bogatego programu szkolenia, uczestnicy mieli możliwość wysłuchania ciekawych wykładów oraz wzięcia udziału w warsztatach. Zaletą programu były liczne gry  edukacyjne.

Celem szkolenia było:
  • upowszechnienie wiedzy na temat tolerancji
  • wskazanie możliwości i metod realizacji w szkole tematów związanych z demokracją
  • przygotowanie nauczycieli do popularyzacji wiedzy na temat Betzavty
  • wzbogacenie warsztatu pracy
  • rozpowszechnienie materiałów edukacyjnych przydatnych w dalszej pracy dydaktycznej



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz