Projekty

Nasze projekty

  1. My beatiful Baltic. Hanza
  2. My Europe
  3. Młodzieżowe Lato Sztuki
  4. Czwartki Lekkoatletyczne
  5. Oczami Tolerancji

wtorek, 2 listopada 2010

V Asyż w Gdańsku

Udział młodzieży z małego trójmiasta w V Asyżu w Gdańsku. Przesłanie Asyżu nie budzi wątpliwości. To modlitwa o pokój nie tylko mieszkańców Trójmiasta, ale również całego Pomorza. W tym roku po raz trzeci młodzież z Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowo - Wychowawczych w Wejherowie wzięła udział w tej modlitwie pod symbolicznym namiotem na dziedzińcu franciszkańskiego Kościoła Świętej Trójcy


Przewodzili jej duchowi liderzy wspólnot mniejszościowych: prawosławnych, protestantów, kościoła polsko - katolickiego czy judaizmu oraz islamu. Kościół katolicki w zastępstwie metropolity gdańskiego reprezentował bp Ryszard Kasyna. To modlitewne spotkanie jest inspiracją dla różnych środowisk młodzieży, dziennikarzy którzy w sposób szczególny będą zachęcać do przebaczenia, pojednania... w ramach programu Franciszkańskiej Wyspy Pojednania. Do wspólnej modlitwy przyłączyli się też młodzi europejczycy z Niemiec, Turcji i Ukrainy, którzy wspólnie ze swoimi koleżankami i kolegami z Polski uczestniczyli w międzynarodowym seminarium nt. "Praw człowieka w czasie wojnie" przygotowanym przez Dom Pojednania i Spotkań w Gdańsku. Cieszy fakt, że w tym seminarium wzięła udział młodzież z PZPOW w Wejherowie.


Inspiracją do corocznych międzyreligijnych spotkań modlitewnych było zaproszenie liderów religijnych z całego świata do włoskiego Asyżu w dniu 27 X 1986 r. przez papieża Jana Pawła II. Na tegoroczny gdański program poza modlitwą złożyły się dodatkowo spotkania z młodzieżą, koncert franciszkańskiej formacji muzycznej Taukers, zwój pojednania i marsz pokoju, w którym uczestnicy przeszli ulicami Gdańska do Dworu Artusa na forum jedności zatytułowane „Solidarność w chrześcijaństwie, islamie i judaizmie”. Jest to nowe doświadczenie dla młodych wychowanków naszej placówki i mamy nadzieję, że przesłanie tego spotkania: Pojednanie i Przebaczenie towarzyszyć im będzie w codziennym życiu.


Tegoroczny „Asyż w Gdańsku” poprzedziło bardzo ważne wydarzenie z udziałem naszej młodzieży, było to dwutygodniowe międzynarodowe seminarium polsko – turecko – niemiecko - ukraińskie. Odbywało się ono w Berlinie i w Gdańsku. W tygodniu gdańskiego Asyża młodzież debatowała i pracowała podczas warsztatów nad „Prawami człowieka w czasie wojny”. Szczególnie ważne były toczące się konflikty zbrojne z udziałem Europejczyków w Iraku i Afganistan. Efektem prac była inscenizacja teatralna i klipy filmowe. Na zakończenie młodzi ludzie zaprosili do wspólnej modlitwy o pokój i pojednania duchownych z Kościołów Katolickiego i Prawosławnego oraz miejscowego imama z Gminy Muzułmańskiej w Gdańsku.

Wicedyrektor PZPOW w Wejherowie - 
Mariola Błaszczuk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz